סובלים ממצב רפואי שאינו מאפשר לכם לעבוד?

כך מגישים תביעה לקצבת נכות כללית במוסד לביטוח לאומי

במקרה של פציעה או מחלה שגרמו לפגיעה ממשית בכושר השתכרותו של אדם ניתן להגיש תביעה לקצבת נכות כללית למוסד לביטוח לאומי. מהם תנאי הזכאות והקריטריונים לקבלת הקצבה?

davidsaar2

מאת: עו"ד דוד סער

אם חלילה חליתם במחלה קשה או נפצעתם ונגרם לכם בשל כך ליקוי נפשי או פיזי שבעקבותיו אין ביכולתכם לעבוד כלל או שחלה ירידה בהיקף משרתכם, ייתכן שאתם זכאים לקבל קצבת נכות כללית. מהם התנאים לצורך קבלת הקצבה?

המוסד לביטוח לאומי הוא גוף סוציאלי שמטרתו להעניק פיצוי למבוטחים במקרה של נכות ואובדן כושר עבודה. קצבת נכות כללית ניתנת רק לאדם שהוא מגיל 18 ועד גיל פרישה 67 (לגבר) ו-62 (לאישה). אדם שעבר את גיל הפרישה, לא זכאי לפנות למוסד לביטוח לאומי בתביעת נכות כללית גם אם הוא ממשיך לעבוד.

נפגע שעובד בעת הגשת התביעה ומשתכר יותר מ-6,331 שקלים לחודש לא יהיה זכאי לקבל קצבת נכות כללית. אם הנפגע הוא בגיל המתאים כאמור והוא לא עובד או משתכר פחות מ-6,331 שקלים לחודש, חלה במחלה קשה או שנגרם לו ליקוי פיזי או נפשי הפוגע בכושר השתכרותו, המוסד לביטוח לאומי ייבחן אם מתקיימים לגביו שני תנאים מצטברים כדי לבסס זכאות לקצבת נכות כללית.

תנאי זכאות מצטברים הנדרשים לצורך קבלת קצבת נכות כללית

1. נכות רפואית משוקללת– תקנות הביטוח הלאומי קובעות עבור כל ליקוי אחוזי נכות שמתאימים לו. לשם הדגמה, על כאבי גב יקבעו 20% נכות, על סכרת – 30% נכות, על בעיות בברך- 10% נכות (בספר הליקויים מופיע פירוט מדויק של כל אחד מהליקויים ואחוזי הנכות המתאימים לו).

כדי לבסס זכאות לקצבת נכות כללית, הנכות המשוקללת (סיכום הנכויות שנעשה באמצעות חישוב ייעודי) צריכה להגיע לרף של 60 אחוזים לפחות או של 40 אחוזים (במצב שבו לאחד הליקויים מיוחסים 25 אחוזי נכות).

לאחר שהגענו לרף הנדרש נעבור לבחינת התנאי השני.

2. האם הנפגע איבד יותר מ-50 אחוז מכושר השתכרותו?

לצורך ביסוס זכאות לקצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי יש להראות כי נוסף על המחלה/ הפציעה הקשה, המבוטח סבל גם מפגיעה בכושר העבודה. כלומר המבוטח הפסיק לעבוד ואינו מסוגל לחזור לעבודתו למשך תקופה מסוימת או לצמיתות או שחלה ירידה בשכרו ובהיקף משרתו.

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות
מלא/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

באילו מקרים תיקבע זכאות לקצבת נכות כללית?

לדוגמא קרן, בת 32 סובלת מדיכאון קל (10% נכות) ומכאבי גב (10% נכות) וכרגע אינה עובדת. האם היא תהיה זכאית לקבל קצבת נכות כללית? התשובה לשאלה במקרה זה היא שלילית. מאחר שהיא לא עברה את הרף הרפואי בהתאם לתקנות, ולכן לא הגיעה לנכות משוקללת בשיעור של 60%. לפיכך, במקרה זה אין צורך לבדוק את התנאי השני.

אברי, בן 42 חלה בסוכרת (לה משויכת נכות בשיעור של 30%) וסובל גם מכאבי גב (נכות בשיעור של 15%) ומקרע ברצועת הברך (נכות בשיעור של 25%) והוא ירד בהיקף המשרה עקב הליקויים. האם הוא יהיה זכאי לקבל קצבת נכות כללית? נראה שבמקרה זה התשובה חיובית.

בחינת הליקויים מלמדת כי אברי עובר את הרף הרפואי (יש לו נכות משוקללת בשיעור של 55% שכן אחד מהליקויים שלו הוא בשיעור של 25% ולכן מספיק לו לעבור את הרף של 40% נכות בלבד) וכתוצאה ממגבלותיו הוא ירד בהיקף המשרה. לפיכך הוא יהיה זכאי לקבל קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי.

אלי, בן 52 סובל ממיגרנות, קרע בכתף, כאבי גב, סכרת, כאבי צוואר ובעיות נוירולוגיות, אך הוא המשיך לעבוד כרגיל והוא מרוויח שכר של 9,000 שקלים בחודש. האם יהיה זכאי לקצבה? ככל הנראה שלא, אלי כנראה יעבור את הרף הרפואי אך מכיוון שכושר השתכרותו לא נפגע הוא לא יהיה זכאי לקבל קצבת נכות כללית מהמוסד לביטוח לאומי.

לאחר בחינת הנתונים של המבוטח, המוסד לביטוח לאומי יכול לקבוע כי הנפגע איבד 100%, 74%, 65% או 60% מכושרו להשתכר.

סכומי קצבאות הנכות הכללית

סכום קצבת הנכות הכללית שתשולם למבוטח תיקבע לפי החלטת המוסד לביטוח לאומי ביחס לדרגת אי הכושר שנקבעה לו באופן הבא:

  • אם המוסד לביטוח לאומי קבע שהנפגע איבד 100% מכושר ההשתכרות שלו אז הוא יקבל את הקצבה המקסימלית בסך של 3,321 שקלים.
  • אם המבוטח איבד 74% מכושר השתכרותו הוא יקבל סכום של 2,242 שקלים.
  • אם המבוטח איבד 65% מכושר השתכרותו הוא יקבל סכום של 2,027 שקלים.
  • אם המבוטח איבד 60% מכושר השתכרותו הוא יקבל סכום של 1,908 שקלים.

סכומי הקצבאות המצוינים לעיל הם סכומי הבסיס כאשר במקרים מסוימים ישולמו למבוטח תוספות בגין ילדים קטינים מתחת לגיל 18 ובגין בני זוג שמשתכרים פחות מ-6014 שקלים לחודש.

אם הפציעה או המחלה אירעו במהלך העבודה או בדרכו של המבוטח לעבודתו או חזרה לביתו, אז ייבחן האם מדובר בתאונת עבודה או מחלת מקצוע. לצורך מימוש זכויותיכם במוסד לביטוח לאומי מומלץ לפנות לעורך דין מנוסה ומקצועי בתחום התביעות לביטוח לאומי. עורך הדין ילווה את המבוטח לאורך ההליך מול המוסד לביטוח לאומי לצורך מיצוי מיטבי של זכויותיו.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות
מלא/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:
לקבלת ייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם