תאונות דרכים ותאונות עבודה: כיצד תקבלו את מלוא הפיצוי בגין נזקי הגוף?

אדם שנפגע בתאונת דרכים או בתאונת עבודה לעיתים נותר עם נכות שתלווה אותו במשך כל ימי חייו. כיצד התנהלות משפטית נכונה יכולה לסייע לנפגע בתאונה לקבל את מלוא הפיצויים בגין נזקי הגוף?

מטרתו של ביטוח תאונות עבודה של המוסד לביטוח לאומי היא לסייע לעובדים שכירים ועצמאים שנפגעו במהלך עבודתם, בדרכם אליה או בדרכם חזרה מעבודתם לביתם, ולהעניק להם פיצוי בגין אובדן ההכנסות שנגרם להם אחרי הפגיעה וכתוצאה ממנה.

עובד שמבוטח בביטוח נפגעי עבודה זכאי לקבל טיפול רפואי בחינם אם נפגע בעבודה. המשך הטיפול לעובד שנפגע יינתן לו בקופת החולים שבה הוא מבוטח וזאת ללא השתתפות עצמית מצידו. עובד שנפגע בעבודתו וכתוצאה מהתאונה נפגעה יכולתו לעבוד יהיה זכאי לקבל מהמוסד לביטוח לאומי דמי פגיעה לתקופה מקסימלית של 91 ימים.

הגשת תביעות לדמי פגיעה ולקביעת דרגת נכות מעבודה

כדי לקבל את דמי הפגיעה העובד יצטרך לצרף לתביעתו אישור רפואי שמאשר כי עקב הפגיעה אין ביכולתו לבצע את עבודתו או כל עבודה מתאימה אחרת בתוך תקופת 91 הימים. כדי לקבל את דמי הפגיעה, העובד יצטרך לצרף לתביעה גם תעודה רפואית ראשונה לנפגע בעבודה או תעודה מבית החולים שכוללת פירוט של החבלות והפגיעות שמהן הוא סובל וציון של התקופה שבה אין ביכולתו לעבוד.

את התביעה לדמי פגיעה יש להגיש תוך 12 חודשים ממועד התאונה, כאשר איחור בהגשת תביעה לדמי פגיעה עלול לפגוע בזכאות העובד לדמי פגיעה ואף לגרור הפחתה של גמלת הנכות שיקבל אם ייקבעו לו אחוזי נכות על ידי ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי. בשלב הבא, עובד שנותרה לו נכות עקב הפגיעה יכול להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה. לתביעה יש לצרף אישורים רפואיים רלבנטיים, תוצאות בדיקות רפואיות ומסמכים נוספים שמתייחסים למגבלות הרפואיות שמהן סובל העובד לאחר התאונה ובעקבותיה.

קבלת זימון לוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי

לאחר הגשת התביעה, הנפגע יזומן לוועדה רפואית שתקבע את אחוזי הנכות שנותרו לו בעקבות תאונת העבודה. בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו על ידי הוועדה יוענק לעובד מענק נכות חד פעמי או קצבת נכות מעבודה. העובד רשאי להגיש ערעור על החלטת הוועדה הרפואית.

אם תאונת העבודה נגרמה לעובד בעקבות התרשלות מעסיקו, הוא רשאי להגיש תביעת פיצויים נגד המעסיק בגין רשלנות. כדי לזכות בפיצויים מהמעסיק, העובד יצטרך להוכיח את התקיימות יסודות עוולת הרשלנות שכוללים התרשלות של המעסיק, הפרת חובת הזהירות שהמעסיק חב לעובדיו, קיומו של נזק שנגרם לעובד וקשר סיבתי בין התרשלות המעסיק ובין הנזק שנגרם לעובד.

ייצוג משפטי של עו"ד מקצועי ומנוסה יסייע לעובד למצות את זכויותיו אחרי תאונת עבודה

כדי למצות את הזכויות באופן מיטבי לאחר תאונת עבודה, מומלץ לעובד שנפגע לפנות לעורך דין בהקדם האפשרי לאחר התאונה. עורך הדין ייבחן את נסיבות התאונה ובהתאם יתכנן אסטרטגיית פעולות משפטיות לצורך מיצוי מיטבי של זכויות העובד הנפגע. ראשית, עורך הדין יסייע לעובד שנפגע לממש את זכויותיו במוסד לביטוח לאומי, יכין עבורו את התביעות המתאימות וייצג אותו בפני ועדות רפואיות לפי הצורך. בהמשך, ובהתאם לנסיבות המקרה ולאחריות המעסיק לאירוע התאונה, עורך הדין יגיש בשם העובד תביעת פיצויים נגד המעסיק בגין רשלנות וינהל את ההליך המשפטי עד לקבלת תוצאה המיטבית עבור הלקוח.

מיצוי זכויות לאחר מעורבות בתאונת דרכים

לפי הוראות חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (להלן: "חוק הפלת"ד"), כל אדם שנגרמו לו נזקי גוף בתאונת דרכים, זכאי לקבל פיצויים מהמבטחת. העקרון שבא לידי ביטוי בחוק הפלת"ד הוא עקרון האחריות המוחלטת שלפיו כל אדם שנפגע בתאונת דרכים – נהג, נוסע או הולך רגל, זכאי לקבל פיצויים מהמבטחת ללא קשר לשאלת אחריותו לתאונה. אם נהג או נוסע ברכב נפגעו בתאונה, המבטחת שביטחה את נהג הרכב בביטוח חובה, תישא באחריות לפצות את הנפגע על נזקיו.

קבלת פיצויים במקרה של תאונת פגע וברח

כאשר הולך רגל, רוכב אופניים או קורקינט נפגעו מרכב, הם יהיו זכאים לקבל פיצוי מהמבטחת שביטחה את נהג הרכב הפוגע שהיה מעורב בתאונה. גם במקרה שבו זהותו של נהג הרכב הפוגע אינה ידועה כמו למשל במקרים של תאונות פגע וברח, ניתן להגיש תביעה נגד חברת קרנית שנועדה לשלם פיצויים במקרים שבהם זהות הנהג הפוגע אינה ידועה או כאשר אין לנהג הרכב המעורב בתאונה ביטוח חובה תקף.

חשוב להבהיר כי בתביעות מכוח חוק הפלת"ד ככל שהנכות שתיקבע לנפגע על ידי מומחה רפואי מטעם בית המשפט תהיה גבוהה יותר, כך גם הפיצוי שיקבל בסופו של ההליך המשפטי יהיה גבוה יותר. שלא כמו בתביעות נזיקין מכוח פקודת הנזיקין אשר בהן הנפגע מחויב לצרף חוות דעת של מומחה רפואי מטעמו לצורך הוכחת התביעה וביסוסה, בתביעה מכוח חוק הפלת"ד בית המשפט ממנה מומחה רפואי לפי סוג החבלות שנגרמו לנפגע בתאונה בכפוף לקיומה של ראשית ראיה לנכות. המומחה הרפואי יערוך בדיקה קלינית לנפגע בתאונה, ייבחן את המסמכים הרפואיים שהנפגע קיבל לאחר התאונה ויחווה דעתו ביחס לנכות הרפואית שנותרה לו בעקבות התאונה.

כדי למקסם את הסיכוי לקבל פיצויים לאחר מעורבות בתאונת דרכים, ההמלצה לנפגע היא לקבל אישור על תאונת דרכים מהמשטרה, לשמור על כל מסמך רפואי שקשור לתאונה כולל סיכומי פיזיותרפיה, סיכומי ביקור אצל רופאים, תעודות אי כושר ואישורי מחלה, קבלות עבור רכישת תרופות ואביזרים רפואיים ועוד.

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה

אם תאונת דרכים התרחשה במסגרת העבודה, או בדרכו של עובד לעבודה או בדרכו חזרה מהעבודה לביתו, היא תיחשב לתאונת עבודה. לפיכך, במקרה כזה יש לפנות למוסד לביטוח לאומי כדי לקבל את הפיצויים המתאימים כאמור. במקרה כזה הפיצוי שיתקבל מהמוסד לביטוח לאומי ינוכה מהפיצוי הכולל שיקבל הנפגע מהמבטחת לפי חוק הפלת"ד. מעבר לכך חשוב לציין כי רצוי שכל אדם שנפגע בתאונת דרכים יבדוק האם הוא מבוטח במסגרת פוליסת ביטוח קולקטיבית או פרטית אשר כוללת ביטוח לאובדן כושר עבודה או תאונות אישיות, כדי שיוכל למצות את זכויותיו גם מכוח פוליסות אלו.

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים או בתאונת עבודה, פנו בהקדם למשרד עו"ד בעל ניסיון רב בתחום תאונות הדרכים ותאונות העבודה. עורך דין מיומן ייבחן את נסיבות התאונה ויגבש בשיתוף הלקוח אסטרטגיית פעולה מתאימה למיצוי מקסימלי של זכויותיו. כמו כן, עורך הדין יספק ללקוח ליווי משפטי צמוד וייעוץ משפטי לפי הצורך עד הגעה לתוצאה האופטימלית עבורו.

משרד עורכי דין דוד סער עוסק ומתמחה בדיני ביטוח, דיני נזיקין ודיני עבודה. משרדו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ניסיונו של עו"ד דוד סער כמנהל בכיר לשעבר בחברות ביטוח בתחום הביטוח הפנסיוני וביטוחי נכויות ואובדני כושר, מקנה לו יתרון ברור למימוש הצלחה בהשגת תוצאות ללקוחותיו. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרד עורכי דין דוד סער אשר ישמח לסייע לך.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

 

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות
מלא/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

לקבלת ייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם