מתמודדים עם נזק שנגרם לרכושכם?

כך תקבלו את הפיצויים המקסימליים מחברת הביטוח

נזקי רכוש עלולים להיגרם עקב שריפה, נזילה או הצפה. בעוד חברות הביטוח לרוב יעשו כל שביכולתן כדי להימנע מתשלום פיצויים בגין הנזקים, ליווי של עו"ד מקצועי יסייע למבוטח למקסם את הפיצוי

davidsaar2

מאת: עו"ד דוד סער

לאורך כל השנה ובמיוחד בחורף, ניתן לשמוע באמצעי התקשורת מדי פעם דיווחים אודות דירות ובתי עסק שניזוקו כתוצאה מנזקי מים או שריפה. נזקי מים עלולים להיגרם עקב הצפה שנבעה מאירוע גשם חריג במשכו ובעוצמתו, כמו גם כתוצאה מפיצוץ בצנרת הבניין או בצנרת הדירה. הצפה של דירה או עסק  עלולה לגרום בין היתר להרס של חפצים יקרי ערך, ריהוט וציוד חשמלי.

נוסף על כך, נזקי מים בדירה או בעסק יכולים להתבטא ברטיבות בקירות, בהימצאות של חול רטוב מתחת לריצוף, בהופעת טחב ועובש ואף בעליית מים שנקוו מתחת לרצפות ש"מטפסים" לקירות הדירה ועשויים להופיע בהם בדמות בליטות, בועות וכתמי צבע.

כיצד לנהוג כאשר מגלים סימני רטיבות בנכס?

כאשר דייר או בעל עסק מגלה סימני רטיבות בנכס עליו לצלם ולתעד ככל הניתן את הנזק ולרשום את פרטי האירוע והמעורבים בו. בהמשך רצוי לברר מהו מקור הנזק ולבדוק האם הוא נובע מדירת השכן, עקב תקלה בצינור שמצוי באחריות ועד הבית ושייך לרכוש המשותף או שמא ההצפה נגרמה עקב צנרת פגומה שנמצאת בתוך הדירה או העסק.

אם מדובר בנזקי מים שמקורם חיצוני כדאי לפנות לבעל הדירה הרלבנטי או לוועד הבית כדי שיפתרו את הבעיה. במקרים של היעדר שיתוף פעולה מצד הגורם האחראי לנזק, ניתן לפנות לעורך דין שייבחן את נסיבות המקרה, יגבש בשיתוף הלקוח אסטרטגיית פעולה מתאימה ואף יגיש בשמו תביעה נגד הגורם שנושא באחריות כאמור.

במצב שבו נגרם לדירה או לעסק נזק רכוש עקב נזילה או הצפה שמקורן במזג אוויר סוער, בפיצוץ בצנרת הדירה או בשל כל סיבה אחרת שמקורה בדירה, בעל הנכס צריך לבדוק האם הדירה מבוטחת בביטוח משכנתא או בביטוח דירה שכולל כיסוי לנזקי מים. חשוב לציין כי במקרים רבים נזקי מים בדירה או בעסק עלולים לגרום לדיירים לבעיות בריאות ולהוביל לירידת ערך משמעותית של הנכס. כדי למנוע את החמרת הנזק ואת התפשטות הרטיבות לחלקים נוספים בנכס, חשוב מאוד לטפל בנזקי המים במהירות האפשרית ובאופן יסודי ומקצועי.

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות
מלא/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:

חברת הביטוח נוהגת לשלוח שמאי מטעמה לצורך הערכת הנזקים

כאשר לדירה נגרם נזק משמעותי והיא בוטחה בביטוח משכנתא או בביטוח דירה שמכסה נזקי מים, רצוי כי בעל הנכס יפנה לעורך דין מקצועי שעוסק בתחום הביטוח ונזקי הרכוש לצורך בחינת נסיבות המקרה וגיבוש דרך פעולה מתאימה מול חברת הביטוח לצורך מיצוי מיטבי של הזכויות. במקרים רבים לאחר קבלת תביעת פיצויים חברת הביטוח תשלח שמאי רכוש מטעמה שייבחן את הנכס ויעריך את הנזק שנגרם לו.

הניסיון מלמד כי במקרים רבים חברת הביטוח עשויה לנסות להתנער מאחריות לפיצוי בעל הנכס בתואנות שונות. החברה עשויה לטעון לדוגמה כי הנזקים בנכס נגרמו עקב איטום לקוי ולכן אינם מכוסים במסגרת פוליסת הביטוח או שהנזק נגרם עקב "כוח עליון" ולכן הוא אינו מכוסה מסגרת הפוליסה. עורך דין מנוסה בתחום תביעות הביטוח ונזקי הרכוש יוכל לסייע לבעל הנכס לממש את זכויותיו מכוח פוליסת הביטוח ובמקרה הצורך יפנה את הלקוח לקבל חוות דעת פרטית של שמאי בתחום הרכוש לצורך ביסוס טענותיו.

דחיית התביעה על ידי חברת הביטוח

במקרים שבהם חברת הביטוח דוחה את התביעה לפיצוי או משלמת למבוטח פיצוי חלקי בלבד עבור נזקי הרכוש שנגרמו לו, רצוי לפנות לעורך דין שעוסק בתחום תביעות הביטוח שייבחן את סיבת הדחייה בהתאם למכתב הדחייה שהמבוטח קיבל מחברת הביטוח, ובמקרים המתאימים אף יגיש לבית המשפט תביעה נגד חברת הביטוח.

עצות מועילות להתנהלות נבונה לאחר שריפה

מטבע הדברים, בעונת החורף אנשים רבים נוהגים לחמם את בתיהם ואת בתי העסק שלהם באמצעות תנורי חימום שעלולים לגרום לקצר חשמלי או להתלקחות. לפיכך, בחורף כמות השריפות בבתים היא גבוהה יותר לעומת עונת הקיץ וזאת בשל שימוש מוגבר במכשירי חימום ותנורים אשר גורמים לעומס רב על תשתיות החשמל.

אם נגרם לעסק או לדירה נזק רכוש עקב שריפה, לאחר פניה לכוחות ההצלה והכיבוי, חשוב לשמור על כל מסמך רלבנטי שעשוי לסייע בהוכחת האירוע. תוך כך מומלץ לשמור שמות של עדי ראייה,  לצלם את נזקי השריפה בנכס ולשמור דו"חות של גורמים רשמיים כגון כיבוי אש ומשטרה.

בהמשך רצוי לפנות לעורך דין שעוסק בתחום נזקי השריפה כדי שייבחן את נסיבות המקרה ויפנה את בעל הנכס לשמאי או מהנדס לצורך הערכת הנזקים וביסוס קשר סיבתי בין אירוע השריפה ובין הנזק. עורך הדין יתנהל מול חברת הביטוח כדי להביא למיצוי מיטבי של זכויות המבוטח וקבלת פיצוי מקסימלי על הנזקים שנגרמו לנכס בעקבות השריפה.

חשיבותו של ייצוג משפטי בתביעת נזקי רכוש

אם נכס שבבעלותכם ניזוק עקב שריפה או הצפה, כדאי לכם לפנות בהקדם לעורך דין מנוסה בתחום הביטוח בכלל ובתחום תביעות בגין נזקי רכוש בפרט. עורך דין שמכיר היטב את דרך ההתנהלות של חברות הביטוח ייבחן את פוליסת הביטוח שבידכם ואת נסיבות האירוע, ויגבש בהתאם לניסיון ולידע שלו אסטרטגיית פעולה מתאימה לצורך קבלת פיצוי מקסימלי על הנזקים מחברת הביטוח.

משרד עורכי דין דוד סער עוסק ומתמחה בדיני ביטוח, דיני נזיקין ודיני עבודה. משרדו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרד עורכי דין דוד סער אשר ישמח לסייע לך.

*לתשומת ליבך, המידע בעמוד זה אינו מהווה יעוץ מכל סוג או המלצה לנקיטת הליך או אי נקיטת הליך. כל המסתמך על המידע עושה זאת על אחריותו בלבד. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת.

לפגישת ייעוץ חינם וללא התחייבות
מלא/י פרטים ונחזור אליך בהקדם:
לקבלת ייעוץ ללא התחייבות
מלאו פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם